5 mýtů o stravování cyklistů
Přidáno: 11.11.2021 14:07.24 Počet shlédnutí: 905
11 Listopad 2021
Značky
Ať už vyrážíte na kole jen tak pro zábavu, nebo se vydáváte na intenzivní sportovní jízdu, správná výživa je vždy nezbytností. O jídle a stravování koluje neuvěřitelně mnoho zaručených doporučení a samozřejmě i mýtů. My jsme se na ně blíže podívali a přinášíme vám několik z nich.
1. Před tréninkem na kole nejezte
Mnohdy se můžeme dočíst, že nejlepší a nejefektivnější trénink na hubnutí je při pohybu nalačno. Tento systém trénování může fungovat pouze u malé části lidí a při dobře hlídaném kalorickém příjmu i výdeji, nebo při vytrvalostních trénincích s nižší intenzitou pro zlepšení spalování tuků.
Cyklistika je energeticky velmi náročná činnost a intenzivní práce svalů vyžaduje velký přísun energie. Můžete být velmi dobře odpočatí, ale pokud si sednete nalačno na kolo, nikdy nepodáte dobrý výkon. K udržení energetických rezerv nevynechávejte snídani, svačinu či oběd a samozřejmě jídlo před tréninkem. Ráno před jízdou si dopřejte cereálie s nižším glykemickým indexem, například ovesné vločky. Jsou lehké i výživné a poskytnou dlouhodobější energii s pomalým uvolňováním.
2. Vypijte během jízdy hodně vody
Samozřejmě bez vody to nejde. Lidské tělo je z 50 až 60 % tvořeno vodou. Pro kvalitní výkon proto kromě energie je zapotřebí dostatečné množství vody. Nesnažte se však do sebe nalít hodně vody a najednou, abyste byli dostatečně hydratovaní. Na hydrataci organismu byste měli myslet už den dopředu a ne těsně před jízdou nebo během ní. Během jízdy je ideální dopřát si každých několik minut doušek vody.
No a pro běžnou krátkou jízdu postačí i čistá voda. Přípustné množství se pohybuje v rozmezí od 500 – 1 000 ml za hodinu, samozřejmě to závisí na podmínkách či vaší postavě.
Pokud se ovšem chystáte na déle trvající jízdu, samotná voda nestačí. Z těla se postupně ztrácí i velké množství hořčíku, sodíku a dalších iontů. Proto kromě čisté vody, která udržuje dostatečnou hydrataci, je nutné během dlouhé jízdy doplňovat i minerální látky. Například se doporučuje připravit si iontový nápoj. Iontové nápoje obsahují všechny důležité minerály jako je sodík, draslík, hořčík či chlór. Netřeba to však s příjmem iontů přehánět a při přípravě takového nápoje je třeba se řídit návodem od výrobce.
3. Během jízdy na kole nejezte
S tímto výrokem jsme se už setkali nejeden jednou a to hlavně od starší generace. Jasné během krátkého výletu na kole nepotřebujete doplňovat energii v podobě jídla. Příjem energie během jízdy na kole je třeba přizpůsobit intenzitě výjezdu a jeho délce. Pokud se vydáte na trasu trvající déle než 2 hodiny, už po nich se vaše glykogenové zásoby rovnají téměř nule. Proto při delších výjezdech nepodceňujte doplňování energie.
Co se týče jídla, nemělo by se to s ním přehánět, protože stejně jako nedostatek jídla i příliš mnoho nevhodného jídla ovlivní výkon. Zapomeňte na párek v rohlíku či hamburger. K rychlému doplnění energie stejně tak nepomůže ani pečivo či jiné běžné jídlo, tělu totiž bude trvat, než získá z takového jídla energii. Energie by měla být přijímána během jízdy pohodlně, skvělé jsou energetické tyčinky a gely, které obsahují směs jednoduchých cukrů. Stejně dobré je mít po ruce například banán.
4. Pozdě večer před jízdou nejezte
Toto tvrzení se stalo jakýmsi pravidelným doporučením, že člověk by neměl pozdě večer jíst. Některým lidem se totiž hůře usíná s plným žaludkem, protože tělo je zatíženo zpracováváním zkonzumované potravy.
Jenže i tento mýtus má ale své ale. Je rozdíl, zda se pravidelně stravujete a jíte menší porce během celého dne a samozřejmě si dáte malou porci jídla i později večer. Jako když celý den nemáte kdy se pořádně najíst a večer chcete vše dohnat a tak si dáte pozdě večer řádnou porci jídla. Tělo lépe zpracuje dvě menší jídla než jedno velké. Při pravidelné a vyvážené stravě tělo pak funguje efektivněji.
Poslední jídlo, byť io sedmé večer by mělo obsahovat bílkoviny, které se pomalu vstřebávají, například kasein. Ten najdete například v mléce, jogurtech, sýrech, cottage cheesu či v těstovinách.
5. Dopřejte si vysoký příjem proteinůú
Proteiny patří v poslední době k nejoblíbenějším výživovým doplněk. Tělo totiž potřebuje k regeneraci a budování svalové hmoty takové bílkoviny. Někteří výrobci však tvrdí, že k budování svalové hmoty potřebuje člověk přijmout 3 gramy bílkovin denně na 1 kg tělesné váhy. 75kilový člověk by podle tohoto měl přijmout 225 gramů bílkovin. Pokud byste to chtěli přijmout v běžné stravě, tak byste museli sníst denně přes 2,6 kg jogurtu, což je nepředstavitelné.
Doporučeny jsou však ve skutečnosti jen 1,4 g bílkovin na 1 kg tělesné váhy. Tedy 75kilému vytrvalostnímu sportovci postačí 105 g bílkovin, čehož lze dosáhnout i zdravým stravováním.
Rada na závěr: Kvalitní výkon na kole není závislý jen na vaší tréninkové přípravě. Velmi důležitými se stávají kvalitní výživa či příjem tekutin nejen během výjezdu na kole, ale také před ním nebo i po něm. O tom víc však v našem některém z budoucích článků.