Jak předejít a jak se zbavit bolesti sedacích partií po jízdě na kole
Přidáno: 26.11.2021 12:31.46 Počet shlédnutí: 6880
26 Listopad 2021
Značky
Bolest sedací části je nepříjemností, která provází život nejednoho cyklisty. Bolestivá otlačení, oděry či zapaření se však dají zredukovat na minimum, pokud víte, jak na to. Zbavte se jich jednoduše nebo zabraňte jejich výskytu díky našim jednoduchým, ale praktickým radám.
Jak předcházet bolesti zadku po kole
• Vyberte si správné sedlo na kolo
Máte-li přetrvávající bolesti sedáku po kole, na vině může být i sedlo. Vyzkoušejte proto nové sedlo, abyste zjistili, zda se něco změní, nebo střídejte dvě různá sedla, abyste se neodírala stále na stejných místech. Optimální sedlo je opravdu důležité. Platí však, že každému vyhovuje něco jiného, proto je vhodné vyzkoušet si tolik sedel, kolik se jen dá. Mějte také na paměti, že více výstelky neznamená automaticky i více pohodlí. Při sezení na takovém typu sedla se výstelka pod váhou jezdce tlakem deformuje a přenáší se tam, kde to potřebujete nejméně.
Přední část, tzn. špička, by měla být úzká, aby zabránila nebo alespoň omezila tření vnitřní strany stehen. Zadní část by zasemala být dost široká, aby vhodně podpírala pánev, přesněji sedací kost, která nese váhu těla při sezení. Ideální šířka sedla pro muže představuje přibližně 143 mm a pro ženy většinou 155 mm.
• Před jízdou se natřete krémem proti opruzeninám
Vsaďte na speciální krémy pro cyklisty, nebo si pořiďte dětský krém pro batolata proti zapaření. Před jízdou si důkladně natřete vnitřní stranu stehen a všechna exponovaná místa, o kterých víte, že mohou při jízdě utrpět újmu. Toto preventivní opatření vás zbaví citlivé, bolestivé pokožky ze zapaření.
• Oblečte si správné cyklooblečení
Pokud se chystáte na jízdu, neoblékejte si volné oblečení. Pokud jej totiž zkombinujete s klasickým spodním prádlem, můžete pociťovat pořádný diskomfort spojený s odíráním a tlačením. Nejvhodnějším oblečením je samozřejmě přiléhavé cyklooblečení, které je zhotoveno s použitím co nejmenšího množství švů. Oblečení by nemělo být příliš těsné, aby nevyvíjelo na tělo nežádoucí tlak.
Rovněž se nedoporučuje používat pod něj spodní prádlo, které mezi materiálem a pokožkou vytváří nežádoucí tření. Jak jinak, pro ještě větší pohodlí byste neměli zapomínat na kalhoty s měkkou vložkou, která zamezí působení nadměrného tlaku a tak se postará o citlivé partie.
• Pokud pociťujete bolest hýždí během jízdy, sesedněte
Toto není návod, jak se jezdit na kole co nejméně a místo toho kráčet vedle kola. Pokud se však bolest stává nesnesitelnou, nejlépe uděláte, pokud z kola sesednete a dopřejete sedací části krátký odpočinek. Kromě toho, že si tak ulevíte od bolesti, zabráníte neustálému tlaku na namáhané části těla, takže se rychleji zregenerují a vy budete moci o to rychleji opět vyskočit do sedla.
• Po jízdě si co nejdříve převlečte šortky nebo cyklokalhoty
Jakmile skončíte jízdu, svlékněte cyklistické šortky nebo cyklokalhoty a oblečte si něco suchého. Vlhkost z propocených kalhot napomáhá vzniku sedlových vředů a také podporuje množení nežádoucích mikroorganismů, které mohou mít za následek kvasinkové infekce. Pokud to ještě chvíli potrvá, než se dostanete do sprchy, postačí, pokud se alespoň utřete několika dětskými ubrousky.
• Po každé jízdě si operte cyklistické oblečení
Jak jsme již zmiňovali, po skončení jízdy na kole byste se měli co nejdříve převléct. Nesmíme však zapomínat na to, že svlečené oblečení je třeba vyprat. Asi je zbytečné mluvit o tom, že se na něm nachází prach, špína ze silnice a pot, ale pro každý případ to raději připomínáme.
Jak se zbavit bolestí hýždí po kole
• Ujistěte se, že máte správně nastavené sedlo
Někdy stačí opravdu málo a nesprávně nastavené sedlo dokáže nadělat pořádnou galibu. Přitom tvar sedla může být naprosto v pořádku – to, co způsobuje dané problémy, je nesprávně nastavená špička sedla, která není vodorovná. Ať už je její pozice nastavena nesprávným směrem nahoru nebo dolů, důležité je, že přesouvá hmotnost jezdce a vyvolává nežádoucí tlak v příslušné oblasti.
• Připravte si koupel v epsomské soli
Napusťte si vanu horkou vodou a přidejte do ní přibližně ½ šálku epsomské soli. Nechte ji rozpustit a následně v ní setrvejte alespoň 15 minut. Kombinace horké vody a epsomské soli nejen prospěje vašim unaveným svalům, ale pomůže i při hojení namáhaných zadních partií.
• Udělejte si na několik dní přestávku v kole
Zřejmě vás to nepotěší, ale někdy je nejlepší věcí, kterou můžete udělat, abyste zmírnili bolest sedací části z jízdy, udělat si na pár dní přestávku v cyklistice. Využijte tento čas na regeneraci nebo alternativní formu tréninku, například běh nebo posilování.