Jak správně vybrat koloběžku a na co si dát pozor
Přidáno: 10.1.2020 13:51.22 Počet shlédnutí: 1045
10 Leden 2020
Značky
Jízda na koloběžce je nespoutanou zábavou nejen dětí, ale všech věkových kategorií. Koloběžka může být skvělým dopravním prostředkem do školy, práce nebo do města. I vy jste podlehli kouzlu kolobežkovania a chcete si nějakou pořídit? Nevíte však, jak správně vybrat koloběžku, protože jejich existuje velmi mnoho typů? Poradíme vám, jak na to.
Účel použití koloběžky
Před koupí koloběžky si ujasněte, kam na ní nejčastěji budete jezdit. Zda chcete jezdit pouze do práce, ve městě, na kratší či dlouhé výlety nebo chcete nebodaj skákat přes obrubníky. Můžeme je tedy rozdělit do několika kategorií, jako jsou městské koloběžky, koloběžky na turistiku, či koloběžky na sport.
Městské koloběžky
Koloběžky do města jsou obvykle menší. Nejmenší modely mají malé kola, úzké řídítka, nášlapnou zadní brzdu a níže položené stupátko. Jsou to většinou kratší koloběžky s menšími koly, abyste byli obratnější a snadněji se vyhýbali obrubníkem i dírám. Větší modely městských koloběžek disponují větším rámem, mají brzdy na řídítkách a nemusíte se s nimi bát vyrazit ani na kratší výlet.
Ideální městská koloběžka pro dospělé má kola 16 "nebo 12", nebo její přední kolo je 16 "a zadní 12". Vďakafrovnako velkým kolům koloběžky drží dobře stopu, hlavně v zatáčkách. Velmi oblíbené jsou i skládací koloběžky, které v případě potřeby jednoduše složíte a pohodlně jejich odnesete v tašce jako příruční zavazadlo, případně je uložíte do kufru auta.
Koloběžky na turistiku
Turistické koloběžky se podobají často sportovním. Mají mohutnější konstrukci a vyrobené jsou z odolných materiálů. Jsou stabilnější a rychlejší. Pokud si plánujete pořídit koloběžku na turistiku a výlety, doporučujeme koloběžky s předním kolem 20" a zadním 16", nebo dokonce s předním kolem 26" a zadním 20".
Na dlouhé výlety a vycházky jsou takové koloběžky ideální, avšak ve městě na nich budete jezdit velmi neohrabaně, protože se na jízdu po městě nehodí. Na výlet s sebou můžete vzít i svého čtyřnohého kamaráda, díky koloběžce na jízdu s pejskem, které jsou dodávány včetně pružného vodítka a amortizérem.
Koloběžky na sport
Pokud se chcete věnovat kolobežkovaniu závodně, je třeba zvolit koloběžky speciálně určené pro sportovní využití a dlouhé trasy. Například si můžete pořídit koloběžku na mushing (závod s psími spřeženími), která má vyladěnou geometrii rámu a dá se skvěle ovládat. Má konstrukci z velmi odolných materiálů, skvělé aerodynamické vlastnosti a dvě ruční brzdy.
Mezi další sportovní koloběžky patří modely určené na sjezd. Mají nižší posazené řidítka, díky čemuž při jízdě přirozeně snižují těžiště jezdce. Tím se s nimi dosáhne vyšší rychlost.
Mezi úzce specializované modely patří freestylové koloběžky určené na triky a skoky na U-rampách či v skateparcích. Mají malé kola i velmi pevný a odlehčený rám, který vydrží skoky a nárazy.
Jaké kola zvolit?
Velikost kol koloběžky souvisí s účelem, na který koloběžku kupujete, tedy kde ji nejčastěji budete používat. Je rozdíl mezi městským nebo sportovním typem koloběžky. Obecně můžeme říci, že čím jsou kola na koloběžce větší, tím je koloběžka díky nižšímu valivému odporu rychlejší, méně se na ní nadřete, ale zároveň se hůře ovládá. Naopak, do města jsou vhodnější koloběžky s menšími koly, protože se lépe ovládají. Proto i pro začátečníky a pro děti jsou vhodné menší kola. Pokud má koloběžka zadní kolo menší než přední, je obratnější.
Co se týče kol, nejdůležitější roli hraje jejich tvrdost. Ta totiž určuje pohodlnost a rychlost jízdy.
Můžete si vybrat koloběžky
• S tvrdými koly - vyrobenými z PVC (dětské koloběžky) nebo z PU. Jsou rychlejší a vhodné pro hladké a rovné povrchy. Do terénu se nehodí, protože na nich pocítíte každou nerovnost.
• S nafukovacími koly - mají větší průměr a jízda na nich je rychlá, jen musíte vynaložit více úsilí než u tvrdých kolech. Jsou měkké a vhodné do terénu i na nerovné povrchy. Lepší přilnou k povrchu a lépe tlumí otřesy.
Brzdy
Pokud plánujete jízdu hlavně ve městě, postačí vám nášlapná zadní brzda, no pro těžšího uživatele je lepší klasická čelisťová brzda. Na údržbu jsou velmi jednoduché a cenově dostupnější. Pro sportovce, kteří používají koloběžky na různé závody a náročnější sportovní aktivitu, jsou vhodné kotoučové brzdy.
Nášlapná deska
Při výběru koloběžky věnujte pozornost nášlapné desce, která rozhoduje o tom, jak pohodlně se vám bude při jízdě odrážet. S tím souvisí i výška nášlapné desky. Pro sportovní modely je vhodný vyšší nášlap (8 cm). Koloběžky jsou totiž určeny do náročnějšího terénu. Naopak do města a na běžné používání koloběžky stačí nižší nášlap (okolo 5cm).
Velikost nášlapné desky by měla usnadňovat pohodlnou a bezpečnou jízdu. Měla by odpovídat velikosti chodidla jezdce. Optimální délka nášlapné desky pro dospělého je okolo 40 cm. Čím je delší stupátko, tím hůře se koloběžka ovládá.
Nosnost
Nosnost, čili maximální zatížení koloběžky, je dalším parametrem, který byste měli brát v úvahu. Nejčastěji se setkáte s koloběžka s nosností v rozsahu od 100 do 150 kg. Při jízdě v náročnějších terénech je třeba zvolit větší nosnost, protože při dopadu a skocích je tíha člověka vyšší než je to za běžných okolností.
Výška řídítek
Při výběru koloběžky není radno podcenit výšku řídítek. I když si ji každý nastavuje sám, obvykle se pohybuje v rozmezí 80 - 110 cm. Obecně platí, že řídítka by měly být ve výšce kyčelního kloubu. Příliš nízko nastavené řídítka způsobují předklon, který neprospívá páteři. Naopak řídítka příliš vysoko zhoršují řízení koloběžky, což může být při vyšší rychlosti nebezpečné.
Doufáme, že jsme vám s výběrem koloběžky pomohli. Vám už tedy nezbývá, pouze vybrat si tu pravou a rozjet se na ní s větrem o závod.