Zpět

Jezděte na koloběžce bezpečně. Poradíme vám, jak na to

Přidáno: 12.11.2021 15:51.39 Počet shlédnutí: 1167

12 Listopad 2021

Možná jste si právě koupili novou koloběžku a možná už máte nějaké ty kilometry na ní ujeté. V každém případě však víte, že bezpečnost je prvořadá nejen pro vás, ale i pro ostatní účastníky silničního provozu. Navíc jízda na koloběžce podléhá stejným dopravním předpisům jako jízda na kole. Udělejte pro ochranu svého zdraví a života maximum. Přečtěte si, jak můžete účinně zvýšit bezpečnost jízdy na koloběžce.

Jezděte na koloběžce bezpečně. Poradíme vám, jak na to

I koloběžka může dosáhnout nebezpečné rychlosti

Přestože to tak na první pohled nevypadá, i tak zdánlivě jednoduchý dopravní prostředek jako je koloběžka, může dosáhnout relativně vysoké rychlosti. Především při sjezdech z kopce se rychlost jízdy může vyšplhat až na 50 km/h. Ještě větší riziko než klasické koloběžky přitom představují elektrokoloběžky. Je to zejména kvůli tomu, že jsou schopny vyvinout velkou rychlost bez ohledu na to, zda jedete z kopce nebo po rovince. Navíc, ne každá koloběžka je zkonstruována pro ježdění po nezpevněných silnicích.

Pozor na správný výběr koloběžky

Hodně záleží i na modelu koloběžky, jaký používáte. Například to, jestli na ní můžete jezdit i na štěrkových cestách, záleží především na pneumatik. Přestože jsou gumové pneumatiky ve většině považovány za oblíbenější, časté používání v náročnějším terénu se brzy podepíše na jejich rychlém opotřebování. Oproti tomu nafukovací pneumatiky mají lepší schopnost tlumit nárazy, proto jsou vhodnější pro jízdu v jakémkoli terénu, tedy i na štěrkové nebo polní cestě. Podle toho, k jakému účelu koloběžku budete používat, si můžete vybrat z následujících typů:

• Dětská koloběžka – určená pro děti
• Skládací koloběžka – díky možnosti skládání lze snadno přenášet
• Turistická koloběžka – přizpůsobená na delší túry
• Městská koloběžka – ideální pro rychlý přesun po městě
• Závodní koloběžka – určená pro závodníky
• Elektrická koloběžka – s elektrickým pohonem

Před každou jízdou si koloběžku zkontrolujte

Mnohé z úrazů na koloběžkách byly zapříčiněny právě tím, že si jejich majitelé před použitím nezkontrolovali. Stačí jeden nedotažený šroub nebo nedostatečně upevněná kolečka a hrozivý pád může být na světě. Na toto opatření byste rozhodně neměli zapomínat zejména v případě, že máte skládací koloběžku a často ji skládáte za účelem snazší manipulace nebo pohodlnějšího přenosu v kufru auta.

koloběžka kostka

Před každou jízdou se ujistěte, zda jsou pneumatiky správně nahuštěné. Doporučený tlak naleznete uveden na plášti. U nášlapných brzd se všímejte stupně opotřebení brzdového kolečka. Také kontrolu vyžadují i čelisťové brzdy, u kterých dochází k opotřebení brzdových špalků. To se projevuje nedostatečnou silou v přítlaku, přičemž klesá účinnost brzdění. Dokud je opotřebení mírné, můžete si jej upravit pomocí seřizovacího šroubu na brzdové páčce.

Než vyrazíte, nasaďte si přilbu

Ochrana hlavy je nejdůležitější, proto si před každou jízdou nasaďte přilbu. Je totiž jedno, jestli plánujete jet pomalu a opatrně nebo naopak, rychle s větrem o závod. Koloběžky mají poměrně malá kolečka, takže nejsou tak stabilní jako kolo a každou nerovnost povrchu odrážejí ve vychýlení z rovnováhy. K tomu si připočtěte nepředvídané události a vyjde vám, že přilba na hlavě koloběžkáře má určitě své opodstatnění.

Tak, jako přilba při případném pádu zabrání vážnějším zraněním, odřeninám a rozbitým kolenům pomohou předejít chrániče. Vyhněte se následkům nepříjemných karambolů tím, že si je nasadíte a sami uvidíte, že se budete cítit mnohem bezpečněji. Nemluvě o tom, že vám dodají vzhled zkušených jezdců.

lidé na koloběžce

Zviditelněte se reflexními doplňky

Pokud někoho na cestě vidíte, neznamená to, že vidí i on vás. Mlha, déšť, šero nebo tma zhoršují viditelnost a často způsobují, že člověka nebo předmět, který bychom za jiných okolností snadno spatřili, zpozorujeme až v poslední chvíli. Nedejte šanci náhodě a vyzbrojte se reflexními doplňky v podobě nálepek, reflexních pásků nebo tyčinek. K zahození není oblečení, které je již samotné vybaveno reflexními prvky.

Samozřejmě, na cestu vpřed si posviťte i vy, například klasickým světlem na kolo. Pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje nebo nepostačuje, můžete jej doplnit například čelovkou. Aby vás včas spatřili i ti, kteří budou přicházet odzadu, upevněte si některý z reflexních prvků nebo ještě lépe – blikačku na batoh nebo na oblečení na záda. Výše položené místo je v tomto případě z pohledu viditelnosti lepší než typický reflexní pásek kolem kotníku.

Slovakiabike Youtube

Kontakt

Dávid Debreceni

tel.č: +421 908 457 460

Maloobchod
Servis bicyklov
Objednávky e-shop

U nás nakupujete bezpečně, spolehlivě a s jistotou. Samozřejmostí je garance pro výměnu a vrácení zboží bez udání důvodu do 14 dnů po obdržení zásilky.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení