Každé dítě by mělo znát základní pravidla cyklistiky, znáte je i vy?
Přidáno: 30.1.2019 15:09.35 Počet shlédnutí: 1409
30 Leden 2019
Značky
Dnešní doba zdravého životního stylu posunula cyklistika do popředí a tak se stále více lidí věnuje cyklistice. Do velké míry k tomuto trendu přispěl i Peter Sagan, který už jako mladý cyklista patřil ke světové top špičce. No kolo se nevyužívá pouze k rekreaci, volné chvíle, zda športovanie.Častejšie se využívá na přesun do práce nebo do školy. Není se čemu divit, hlavně ve větších městech je doprava taková zhuštěná, že nekonečné zácpy tomu jen napomáhají.
Cyklista je účastníkem silničního provozu
Patříte mezi ty nadšence, kteří používají kolo dennodenně nebo spíše mezi svátečních cyklistů? Ať už jste takový nebo onaký cyklista, základní pravidla cyklistiky znát musíte. Dôvod je prozaický. Pokud se přesouváte na kole po veřejných komunikacích, patříte k účastníkům silničního provozu. Nuž a zákon o provozu dává každému účastníku silničního provozu nejen práva, ale i povinnosti. Proto i kolo podobně jako jiná vozidla musí mít povinnou výbavu a splňovat určité podmínky, aby mohl bezpečně jezdit po cestách. Mezi základní výbavu kola patří účinné brzdy, odrazky, přilby a reflexní prvky. Přičemž reflexnéprvky je v noci vidět na 3x větší vzdálenost, než bílé oblečení a na 10x větší vzdálenost než modré oblečení.
Předpisy určené cyklistům
Tak, jako řidič auta nebo chodec i cyklista musí dodržovat pravidla silničního provozu. Na kole jsou přednostně určeny stezky pro cyklisty. Avšak realita u nás je taková, že je nedostatek cyklostezek a proto smíte jezdit při pravém okraji vozovky nebo po krajnici za předpokladu, že není na okolí žádný chodník pro cyklisty. Přičemž by ste neměli ohrožovat a omezovat chodce.
Pokud jezdíte na kole ve skupině, musíte na cestě jezdit jednotlivě za sebou. Dva cyklisté vedle sebe mohou jít jen po cyklostezce a to pouze tehdy, pokud tím neomezují a neohrožují ostatní účastníky silničního provozu.
Pokud jezdíte na kole musíte respektovat dopravní značky jako každý jiný účastník silničního provozu. Například v případě zákazu vjezdu do jednosměrné ulice, je zakázáno vejít do ní i pro cyklisty. Vjezd do takové ulice je možný pouze tehdy, když zákazové značky doplňuje tabule, která povoluje výjimku pro cyklisty.
Cyklista by měl vyhýbat prudkým změnám směru jízdy. Při odbočování je povinen dávat vždy znamení upažením ruky. Jen tak předejde nepříjemnostem a kolizím, ať už s chodci nebo vozidly.
Děti na kole
Pokud rodiče berou své dítě na výlet kolem, měli by ho mít před sebou na očích. Pouze tak mohou jeho jízdu ovlivňovat případnými upozorněními. Pokud máte malé děti, které se učí jezdit na kole s přídavnými kolečky, takové dětská kola nemají co dělat na veřejných komunikacích.
Děti mladší 10 let mohou na silnici, s výjimkou cyklostezky, polní cesty, či obytné zóny, jezdit na kole jen pod dohledem osoby starší 15 rokov.Tá musí být samozřejmě na takový dohled dostatečně způsobilá. Mladší děti než 10 let může vézt na kole osoba starší 15 let a to jen na speciálním sedadle s pevnými opěrkami na nohy. Malé dítě můžete vozit iv přívěsném vozíku určeném pro děti.
Aby ste dostatečně chránili zdraví dětí, je samozřejmostí a také povinností, aby měli na hlavě přilbu. Zajistěte jim i detskéchrániče končetin, či reflexní prvky na oděvu.
Jak nejezdit na cestách
Cyklista nesmí jezdit na kole bez držení riadidiel. Aj když je to pro většinu cyklisty samozřejmé, muselo to být zakomponovány do zákona kvůli různým nespratníkov. Také se cyklista nesmí držet jiného vozidla nebo vést během jízdy druhý kolo, ruční vozík, zda psa nebo jiné zvíře. Na řídítkách je zakázáno převážet předměty, které by ztěžovaly řízení jízdního kola (například nákupní tašky).
Přestupky cyklisty
Poměrně častým přestupkem cyklisty jejazda po chodníku. Pokud je na cestě vyhrazen cyklistický pruh, jsou v něm povinni jezdit. Na chodník by neměly vjíždět ani v případě, že cyklistický pruh na komunikaci není vyznačen. Jízda na kole po chodníku je zakázána.
Mnozí cyklisté přecházejí na kole i přes přechod pro chodce. Je to zakázané.Neplatí to pouze tehdy, pokud kolo tisknou. Na projetí přes cestu jim slouží průchody pro cyklisty. Na nich platí stejná pravidla jako na přechodu pro chodce. Cyklista se musí nejprve přesvědčit, že může cestu bezpečně projít a zda příchozí auta nijak neomezí.
Během jízdy na kole byste měli být neustále ve střehu. Mezi poměrně častý přestupek hlavně mladých cyklistů je jízda na kole se sluchátky. Nemohou se tak naplno věnovat dění kolem sebe a hrozí jim nebezpečí.
Cyklista a alkohol
Cyklista je řidičem nemotorové vozidla a tak pro něj platí stejná pravidla jako pro řidiče motorových vozidel. Od začátku minulého roku u nás platí výjimka pro cyklisty, kteří jezdí v zastavěném území obce nebo po cestičce pro cyklisty. Hladina alkoholu v organismu nesmí překročit hodnotu 0,24 miligramů ethanolu na litr vydechnutého vzduchu, čili půl promile. Mimo zastavěné území je tolerance na alkohol nulová. Při zavinění nehody je jedním z nejdůležitějších kritérií zkoumání hladiny alkoholu v krvi, které rozhoduje o vině a výši trestu. Proto byste měli být obezřetní a zbytečně neriskovat.
Cyklistovi nelze za jízdu pod vlivem alkoholu udělit zákaz činnosti řízení motorových vozidel a ani mu není možné zadržet řidičský průkaz. Takže mýtus, že cyklista může přijít o řidičský průkaz je nepravdivý. Avšak za překročení hranice hodnoty alkoholu v krvi vám hrozí vysoké pokuty. Takže, pokud už vypijete nějaké to pivko od žízně navíc, je lepší tisknout své kolo a zbytečně neriskovat.