Naučte se, jak správně umýt horské kolo
Přidáno: 27.11.2021 9:06.05 Počet shlédnutí: 1347
27 Listopad 2021
Rádi jezdíte na horském kole v dešti nebo patříte mezi ty, kterým nevadí, pokud se při jízdě na kole zašpiní od bláta? Souhlasíme, že to může být skvělá zábava. Co však už taková zábava není, je fakt, že pak musíte své horské kolo důkladně vyčistit. Chcete-li vědět, jak na to, čtěte dál.
Proč je důležité udržovat horské kolo v čistotě
Jízda na horském kole je pravděpodobně jedním z nejšpinavějších sportů. Nic není tak osvobozující, jako letět z kopce přes kaluž nebo se úplně promočit v dešťové přeháňce. Zábava však skončí v momentě, jak se vrátíte domů a čeká vás čištění horského kola.
Důvody, proč je tak důležité čistit tohoto dvoukolového tatoše, ať už jde o silniční, trekové nebo horské kolo, jsou jednoduché. Odstranění bláta, špíny a vody pomáhá udržet jednotlivé komponenty déle funkční. Zaschlé bláto a voda mohou mít korozivní účinek na rám, řetěz nebo převodníky. Byla by to škoda, kdybyste museli některé části vyměnit jen proto, že se vám nechtělo kolo důkladně vyčistit.
Co potřebujete k čištění horského kola
Ve skutečnosti vám toho opravdu moc netřeba. Úplně postačí, budete-li mít k dispozici tyto věci:
• hadici nebo kbelík s vodou
• čistý hadr
• univerzální čistící prostředek na kolo ve spreji
• kartáč s tvrdými štětinami
• houbu nebo kartáč s měkkými štětinami
• vhodné mazivo na kolo
Postup při čištění horského kola
1. Umístěte kolo do stojanu. Úplně ideální je, pokud máte stojan na kolo, díky kterému bude kolo stát zpříma. Pokud ho však nemáte, nic se neděje. Namísto toho můžete kolo jednoduše opřít o strom nebo zeď.
2. Postříkejte ho vodou. Vezměte hadici s vodou a kolo důkladně postříkejte. Použijte přitom proud vody pod nízkým tlakem (vysoký tlak může poškodit těsnění a jiné jemné součástky). Tento úvodní krok odstraní všechny přilepené nečistoty na kole a uvolní zaschlé bláto.
3. Použijte čistící prostředek ve spreji. Po úvodním namočení kola vezměte do ruky univerzální čistící prostředek a důkladně jím kolo nastříkejte. Tento účinný přípravek rozpustí mastnotu, špínu a bláto, a dokonce i mazivo, které jste předtím nanesli na řetěz.
4. Vyčistěte kolo kartáčem. Následně vezměte kartáček s měkkými štětinami nebo houbu a celé kolo jimi vyšroubujte. Netlačte však příliš silně. Nyní by už všechny nečistoty a bláto měly sjet lehce dolů. Snažte se dostat všude, i do skrytých rohů a nejužších párek.
5. Opláchněte kolo. Když jste s tím hotovi, vezměte hadici s vodou a znovu kolo postříkejte. Nyní by už rám a kola měla být čistá a beze skvrn.
6. Vyčistěte řetězy, převody a odpružení. Pokračujte s čištěním řetězu, převodů a odpružení. Tato část je mimořádně důležitá, protože se v ní hromadí spousta mastnoty, špíny a nečistot. K tomuto účelu si opět vezměte univerzální čistící prostředek a postříkejte jím všechny součásti hnacího ústrojí.
Potom otáčejte pedály dozadu, aby se řetěz a převodové sady otáčely a s pomocí kartáče s tvrdými štětinami pohybujte po převodech nahoru a dolů, zleva a doprava, abyste se dostali mezi řetězové kroužky. Nezapomeňte vyčistit i přehazovačky a pedály. Tento krok ukončete opětovným opláchnutím vodou.
7. Osušte kolo. Dále vezměte čistý hadřík a postupně jím osušte celé kolo. Ujistěte se, že jste vysušili všechny části, přičemž zvláštní pozornost věnujte rámu.
8. Namažte odpružení. Pokud má vaše horské kolo odpružení - přední, zadní nebo obě - je důležité postarat se o to, aby bylo namazáno. S mazivem to však nepřehánějte, protože příliš mnoho maziva by mohlo při další jízdě přitahovat prach a nečistoty.
9. Namažte také řetěz a převody. Po namazání odpružení je čas namazat i řetěz. Nezapomeňte namazat i přehazovačky a řetězové kroužky. Abyste se ujistili, že maziva není příliš mnoho, vezměte si čistý hadřík a přetáhněte řetěz přes něj.